Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała, że uzyskała od Japonii zobowiązanie do zakupu 100 samolotów Boeinga w ramach nowo wynegocjowanej umowy handlowej między USA a Japonią. To już kolejny kraj w ostatnim czasie, który w zamian za różne ustępstwa handlowe ma zamawiać samoloty Boeinga.
Biały Dom ujawnił w środę (23 lipca) ogólne warunki szeroko zakrojonej umowy, która – jak twierdzi administracja USA – zmniejsza bariery utrudniające amerykańskim firmom dostęp do rynków japońskich. Umowa handlowa nakłada również 15 proc. cło na produkty japońskie importowane do USA.
- W najnowszej umowie Japonia zobowiązała się do zakupu samolotów komercyjnych produkcji amerykańskiej, w tym do zakupu 100 samolotów od Boeinga – poinformował Biały Dom w oficjalnym komunikacie.
Japonia zobowiązała się również do wydawania „dodatkowych miliardów dolarów rocznie na zakup amerykańskiego sprzętu obronnego, zwiększając interoperacyjność i bezpieczeństwo sojuszy w regionie Indo-Pacyfiku – dodał Biały Dom. W ogłoszeniu nie podano więcej szczegółów, a Boeing nie odpowiedział zachodnim mediom na prośbę o komentarz.
Największe japońskie linie lotnicze należą już do głównych klientów Boeinga, choć w ostatnich dekadach przewoźnicy ci zdywersyfikowali swoją działalność i chcieli nieco złamać monopol Boeinga, wykorzystując więcej samolotów produkowanych przez konkurenta,
firmę Airbus. We flotach dwóch największych japońskich przewoźników,
Japan Airlines i
All Nippon Airways, znajduje się obecnie 301 boeingów: 81 B737, 48 B767, 41 B777 oraz 131 B787.
Prezydent Donald Trump najwyraźniej stanął w obronie i wspieranie Boeinga podczas ostatnich negocjacji z kilkoma krajami. W tym miesiącu, po wizycie następcy tronu Bahrajnu w Białym Domu, bahrajński przewoźnik Gulf Air poinformował o zgodzie na zakup kolejnych
12 samolotów 787 z opcją na sześć maszyn tego typu.
Podczas wcześniejszych wizyt Trumpa w Katarze i Arabii Saudyjskiej,
Qatar Airways zamówiły 130 samolotów 787 i 30 777-9, a saudyjski leasingodawca AviLease ujawnił zamówienie na
20 B737-8 MAX z opcją na kolejnych 10 maszyn tego typu.